Analyses

ZES Forex Günlük Bülten (12 Nisan 2021 Pazartesi)

EKONOMİK TAKVİM

10:00  TRY  Çeyreklik İşsizlik Ortalaması
12:00  EUR  Perakende Satışlar
20:00  USD  10 Yıllık Tahvil İadesi
21:00  USD  Federal Bütçe Dengesi


PİYASAYA GENEL BAKIŞ


Veri akışı bakımından kritik bir hafta bizleri beklemektedir. Veri yoğunluğuna ek olarak verilerin önem seviyesi de üst düzeydedir. Günün öne çıkan verileri ise Türkiye çeyreklik işsizlik ortalaması ve AB perakende satışlar verileridir. Öte yandan hafta içerisinde İngiltere büyüme verileri, AB ve ABD enflasyon verileri, Eurogroup toplantısı, TCMB faiz kararı ve Lagarde ve Powell’ın açıklamaları başta olmak üzere yoğun bir gündem takip edilecektir. 

Veri yoğunluğuna ek olarak piyasa açılışında Powell etkisi gözlemlenmiştir. Katıldığı bir programda gündeme dair açıklamalarda bulunan Powell, ABD ekonomisinin beklenenden hızlı toparlanacağını yinelemiş ve ekonomiye duyulan güveni desteklemiştir. Powell, toparlanma hızının beklenenden yüksek olduğunu ve yılın ikinci yarısında çok yüksek bir büyüme beklediklerini açıklamıştır. Ekonomiye dair tek riskin, hastalığın yeniden yayılması olduğunu kaydeden Powell, bu sene faizlerde artış olmayacağını da tekrarlamıştır. Powell’ın açıklamaları küresel çapta iyimserliği arttırsa da salgının yayılma hızının artması piyasalarda düşük risk iştahına neden olmaktadır. 

Pandemi etkisi ve küresel ekonomik görünüme ilişkin haberlere ek olarak jeopolitik riskler de gündemdeki yerini korumaktadır. ABD ve İran öncülüğünde gerçekleşen nükleer anlaşma görüşmeleri sürerken  İran’daki bir nükleer tesiste meydana gelen kazanın terör eylemi olduğu açıklanmıştır. Nükleer anlaşma görüşmelerine ek olarak ABD ve Rusya’nın Ukrayna konusunda yaşadığı gerginlik de takip edilmektedir. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan ya da pervasız  şeklinde hareket etmesi durumunda bunun sonuçları olacağını açıklamıştır. Ayrıca AB-ABD ilişkilerinde de gelişmeler yaşanmaya devam etmektedir. AB, ABD’ye uygulanan gümrük tarifelerinin 6 ay süreyle dondurulmasını önermiştir.

USDTRY

Kur tarafında yatay hareketlilik devam ederken hafta açılışıyla birlikte bir miktar yükseliş eğilimi meydana gelmiştir. Gün içerisinde açıklanacak çeyreklik işsizlik ortalaması verisine ek olarak gözler, hafta içi açıklanacak TCMB faiz kararına odaklanmış durumdadır. 
Direnç:  8,2750-8,3160-8,4530
Destek:  8,1780-8,1020-8,0250

EURUSD

Paritede yön belirleme çabası sürerken Powell’ın açıklamaları sonrası satışlar takip edilmektedir. Hafta içerisinde Almanya ZEW ekonomik hissiyatı, AB ve ABD enflasyon verileri, Powell ve Lagarde’ın açıklamaları ve Eurogroup toplantısı gibi yoğun bir gündem takip edilecektir. Gelecek veri ve açıklamalar paritede volatilitenin artmasına ve sert hareketler yaşanmasına neden olabilir. 
Direnç:  1,1950-1,2020-1,2080
Destek: 1,1830-1,1770-1,1720

GBPUSD

Piyasa açılışına satışlarla başlayan paritede kısmi toparlanmalar görülmektedir. Gün içerisinde fiyatlamalar üzerinde etkili olacak bir veri bulunmazken hafta içerisinde İngiltere ve ABD’den gelecek veriler fiyatların seyri açısından önem arz etmektedir. Özellikle İngiltere büyüme ve ABD enflasyon verilerine ek olarak Powell’ın açıklamaları paritede volatiliteyi arttırabilir. 
Direnç: 1,3750-1,3910-1,4000
Destek: 1,3680-1,3620-1,3570    

XAUUSD

İki haftanın ardından geçtiğimiz haftayı kazançla kapatan ons, Powell’ın açıklamalarıyla birlikte haftaya satışlarla başlamıştır. Powell’ın açıklamaları Dolar’da değer kazanımına yol açarken ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yatay hareketlilik altında volatilitenin düşük kalmasına neden olmaktadır. Powell’ın açıklamaları piyasalara güven aşılasa da pandeminin etkisi risk iştahının düşük kalmasına neden olmaktadır. Öte yandan hafta içerisinde ABD’den gelecek enflasyon verisinin tahvil faizleri ve Dolar Endeksi üzerinde etkili olması beklenmektedir. Ayrıca Powell’ın yapacağı açıklamalar da fiyatların seyri açısından önem arz etmektedir. Ayrıca ABD-Rusya ve ABD-Çin gerilimine ilişkin yaşanacak gelişmeler de gündemimizde olacaktır.
Direnç: 1752-1766-1773
Destek: 1741-1720-1708

XTIUSD

ABD ve İran öncülüğünde gerçekleşen nükleer anlaşma görüşmelerinin etkisiyle petrolde yatay hareketin devam ettiği görülmektedir. Öte yandan OPEC’in üretimi arttırma kararına rağmen petrol stokları azalmaya devam etmektedir. Bu noktada stok verilerinin önemi artmaktadır. Ayrıca pandemi etkisiyle oluşan talep yönlü risklerin de sürdüğü görülmektedir. Nükleer anlaşma görüşmelerinden çıkacak sonuca ek olarak ham petrol stokları verisi, bu hafta petrol fiyatlaması açısından önem arz etmektedir. Ayrıca ABD’nin AB ve Çin ile ilişkileri de petrol fiyatlarında etkili olacaktır.

Direnç:  60,20-61,50-62,30
Destek: 58,30-57,20-56,50


DAX

Geçtiğimiz hafta artan küresel risk iştahıyla birlikte endekste yükseliş eğiliminin korunduğu görülse de yatay bantta hareketler takip edilmektedir. Özellikle Avrupa’da pandeminin etkisinin artması fiyatları aşağı yönlü baskılarken, aşılama çalışmalarının devam etmesi ve ABD’nin ekonomik toparlanma hızı öncülüğünde satışlar sınırlı kalmaktadır. Hafta içerisinde Almanya ZEW ekonomik hissiyatı, ABD ve AB enflasyon verileri ve Eurogroup toplantısı gibi kritik veriler takip edilecektir. Ayrıca Powell ve Lagarde’ın açıklamaları da endekste sert fiyatlamalara neden olabilir.

DESTEK: 15170-15050-14920
DİRENÇ: 15250-15320-15450

DOW JONES

 

ABD endeksleri ekonomik görünüme ilişkin iyimserlikle yükseliş eğilimini korurken Dow Jones Endeksi’nde de rekor seviyeler takip edilmektedir. Özellikle Yellen ve Powell’ın ekonomiye dair iyimser açıklamaları bu durumun temel nedenini oluşturmaktadır. Son olarak Powell, toparlanmanın beklenenden hızlı olduğunu ve yılın ikinci yarısında çok güçlü bir büyüme beklediklerini açıklamıştır. Öte yandan aşılama çalışmalarının hızla devam etmesi de endeksteki yükselişlerin bir diğer nedenidir.

DESTEK: 33430-33270-33120
DİRENÇ: 33600-33740-33880

BİTCOİN

Çinli piyango şirketi 500.com’un, Bitcoin madencilik makineleri üreticisi Bee Computing şirketini satın aldığını duyurması ve Asya'nın en büyük madencilik çipi üreticileriyle görüştürdüklerini ve araştırmaların devam ettiğini açıklamasının etkileri sürerken Çin merkezli teknoloji şirketi Meitu, Bitcoin’e 10 milyon Dolar daha yatırdığını duyurmuştur. Bitcoine dair artan talep fiyatlarda yukarı yönlü hareketleri desteklemektedir. Öte yandan Bitcoin madencilerinin borsalara yaptıkları Bitcoin transfleri Mart ayından bu yana yüzde 40 azalmıştır. Azalan arz etkisi de kripto paradaki yükselişleri desteklemektedir.

DESTEK: 60000-58500-56500
DİRENÇ: 61580-63050-64270

« All Analyses